Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest perfekcjonistą?

Perfekcjonizm jest powszechnym zachowaniem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ale skąd możesz wiedzieć, czy sam jesteś perfekcjonistą? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta.

Jeśli uważasz, że masz skłonności do perfekcjonizmu, dobrze jest wiedzieć, co to znaczy być perfekcjonistą. Perfekcjoniści są często opisywani jako osoby krytyczne, samokrytyczne i perfekcjonistyczne. Cechy te mają negatywny wpływ na relacje międzyludzkie, zwłaszcza między rodzicami a ich dziećmi. Trudno im być zadowolonymi i ciągle zmagają się z poczuciem, że są nieodpowiedni.

Nie ma dokładnej definicji perfekcjonizmu. Definiuje się go jednak jako “nadmierną troskę o unikanie błędów lub porażek i dążenie do wysokich standardów” (Wikipedia). Jeśli jesteś perfekcjonistą, martwisz się, że popełniasz błędy i jesteś niedoskonały.

Gdy jesteś perfekcjonistą, masz tendencję do postrzegania każdego błędu jako czegoś złego, nawet jeśli nim nie jest. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest perfekcjonistą, ważne jest, abyś zrozumiał jego zachowanie. Jako rodzic jesteś jedyną osobą, która może pomóc dziecku stać się lepszym człowiekiem.

Jakie są oznaki, że Twoje dziecko jest perfekcjonistą?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest perfekcjonistą, powinieneś najpierw poznać powody, dla których tak się zachowuje.

Perfekcjoniści nie czują się dobrze sami ze sobą. Starają się być doskonali we wszystkim, nawet jeśli im się to nie udaje. Ciągle próbują się poprawić, nawet jeśli nie jest to możliwe. Są perfekcjonistami, ponieważ chcą nie popełniać błędów i być doskonali.

Najczęstsze oznaki perfekcjonizmu to:

– Są bardzo zorganizowani. Mają listy zasad, których przestrzegają.

– Zawsze szukają lepszego rozwiązania problemów.

– Nigdy nie są zadowolone z pracy, którą wykonują.

– Są perfekcjonistami, jeśli chodzi o pracę w szkole i zadania domowe.

– Denerwują się, gdy ktoś wytknie im błąd.

– Są zbyt wybredne i krytyczne.

– Są krytyczni wobec innych.

– Zależy im na tym, aby być najlepszym.

Wnioski:

Jeśli jesteś rodzicem, musisz zrozumieć, że Twoje dziecko jest perfekcjonistą. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe i odnosiło sukcesy, powinieneś pomóc mu przezwyciężyć ten problem. Jako rodzic musisz pokazać dziecku, że cieszysz się z jego wysiłków i błędów. Jeśli potrafisz okazać swoją miłość, dziecko również będzie cię kochać.